Wróć
10 ciekawostek informatycznych
24 sierpnia 2018

Jeżeli pasjonujecie się informatyką to koniecznie przeczytajcie listę 10-ciu ciekawostek informatycznych, o których być może nie mieliście pojęcia!

  1. Googol, to liczba dziesięć do potęgi setnej. Nazwa wyszukiwarki internetowej Google powstała przez literówkę jej twórcy L.Page’a, któremu chodziło o googola.
  2. Chyba każdy z nas zna tekst „Lorem Ipsum”, ale mało kto wie skąd się wziął. Fragment został po raz pierwszy użyty w XVI wieku i zawiera powyrywane i poucinane słowa z traktatu „O granicach dobra i zła”. Obecnie tekst używany jest m.in. do prezentacji czcionek, oraz wypełnianiu pustych miejsc w powstających layoutach, aby skupić się na wyglądzie.
  3. Mysz komputerowa została wynaleziona w USA, w 1968r przez D.C. Engelbarda. Była to kanciasta drewniana skrzynia z kablem, dlatego nazwano ją żartobliwie „mysz”.
  4. Ubuntu to termin z języka afrykańskiego z grupy bantu, podgrupy nguni. Jest to afrykańska ideologia i system etyczny skupiający się na relacjach międzyludzkich i pomocy bliźniemu.Często tłumaczony jako „człowieczeństwo wobec innych”, ale najczęściej jako: „wiara w uniwersalną więź łączącą całą ludzkość”.
  5. Maskotką i nieoficjalnym logo Linux’a jest uśmiechnięty pingwin Tux. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od słów Torvald’s Unix (Unix Torvaldsa), często jest wyprowadzana również od angielskiej nazwy smokingu (tuxedo), ponieważ pingwiny wyglądają, jakby nosiły smoking.
  6. Symbol @ ma wiele różnych, zabawnych określeń. W Polsce nazywamy go „małpą” ale Polacy mieszkający w USA mówią na niego „kotek”. Węgrzy używają słowa „robak” lub „rogalik”, Turcy natomiast „ róża”. Grecy zobaczyli w tym symbolu „kaczątko”, Niemcy „świński ogon”, a Francuzi „ślimaka”.
  7. Internet powstał w 1969 roku – połączono ze sobą komputery w światową sieć komputerową. Internet w Polsce jest dostępny od 1991 roku.
  8. Czy wiesz, że… internet siegnął także poza Ziemię ? 10 kwietnia 2000 roku przeprowadzono pierwsza transmisję danych pomiędzy Ziemia a jej sztucznym sateltą.
  9. Jednym z najbogatszych ludzi świata jest Bill Gates – informatyk , programista, twórca Microsoftu. Swój pierwszy program w języku BASIC Bill Gates napisał jeszcze w liceum. Była to aplikacja umożliwiająca granie z komputerem w kółko i krzyżyk.
  10. Emotikony czyli buźki mają ponad trzydzieści lat Pierwszą powszechnie używaną emotikoną był symbol :-), mający w zamyśle podkreślać żartobliwy wydźwięk wypowiedzi. Za jego twórcę uważa się amerykańskiego informatyka Scotta Fahlmana, który wykorzystał tę buźkę w wiadomości wysłanej do internetu w 1982 roku.

Software House Częstochowa
ul. Dojazdowa 2
42-200 Częstochowa

+48 790 326 700
+48 534 209 700

Kontakt